Jdi na obsah Jdi na menu
 


Změna v rotaci Země?

2. 3. 2010

Nechci tvrdit, že to, co NASA tvrdí, není možné. Jen přemýšlím jestli to opravdu není tak trochu jinak:

Jeden ze základních fyzikálních zákonů - zákon akce a reakce. Jednoduše řečeno působí-li na dvě tělesa síla, která se snaží tělesa od sebe "odstrčit", dostanou se tělesa do pohybu, poměr získané rychlosti je "obrácený" než je hmotnost těles. Krásně se to dá ukázat na zbrani v okamžiku výstřelu - tlakem plynu (je jedno jestli je to plyn tlačený pístem nebo plyn z tlakové bomby nebo plyn vznikající hořením prachové náplně) je jednak náboj tlačen dopředu, ve směru otvoru v hlavni a  zároveň je celá zbraň tlačena "zpět", tomu se říká zpětný ráz. A protože má náboj minimální hmotnost ve srovnání s hmotností zbraně, získá náboj velkou rychlost, zatímco zbraň se pohybuje výrazně méně a u ruční zbraně její pohyb zachytí a utlumí střelec.

A teď si představte co se stane při startu rakety - podle zákona akce a reakce je tu síla plynů z raketových motorů. Ty motory samozřejmě fungují i v prostoru na oběžné dráze, kde žádný jiný plyn není a tak jde o vzájemné "odtlačování" plynů od rakety. Ale při startu, kdy se raketa pohybuje v atmosféře, působí tlak plynů i na atmosféru a jejím prostřednictvím na planetu, odkud raketa odstartovala. Ano, poměr hmotnosti planety a rakety je ohromný. Ale urychlit těleso na 1. kosmickou rychlost není žádná malá síla. 1. kosmická rychlost je taková, kdy se odstředivá síla rovná přitažlivosti Země a těleso tak dokáže kroužit setrvačností kolem planety bez potřeby dodávat mu energii pro pohyb. Kdo je "silný ve fyzice", může si to spočítat, v praxi existují 2 "známé časy" - při poloměru země 6378km a výšce letu nad povrchem kolem 400 km obletí ISS Zemi za cca 93 minut. A pokud necháme těleso kroužit cca 36000 km nad povrchem Země, obletí Zemi za 24 hodin - pokud létá nad rovníkem a správným směrem, Země se pod ní otáčí a z našeho pohledu to vypadá jako kdyby těleseo "viselo" na místě. Určitě to znáte z praxe - to jsou některé družice pro šíření různých signálů, prakticky všechny pro přenos TV signálu. Ale to jsem trochu odbočil.

Vraťme se k zákonu akce a reakce - rakety startují z několika málo míst na zemi. Těch startů je hodně, jen o některých se běžně píše. Co kdyby ty starty raket měly sice minimální, ale přesto nějaký vliv na rotaci  a pohyb naší planety? A co kdyby to už NASA dávno měla zjištěné a čekala jen na vhodný přírodní jev, na který to zkusí svést.

Ale když si představím jak se točí Země, že velké rakety většinou startují "ve směru" otáčení Země, tak nějak mi z toho vychází, že by spíše měl být vliv opačný než se píše. A když si představíme kolik civilních a kolik vojenských letadel pořád startuje a přistává, to snad ani není možné že by většina sil působila "stejným směrem" aby se to mohlo projevit...

Tak snad sem ještě někdy něco napíšu, snad se nezačne nějaký "agent NASA"  starat abych jako nepohodlný rejpal někam zmizel...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

omyl

(Andrej Bolebruch, 27. 10. 2010 7:03)

No velmy dobrá teoria ale až na maý detail aj keby štart rakiet či inych dopravnych prostriedkov mal vlivne učinky na planetu zem aj tak nieje možne aby sa zmenil slon zeme ten je riadedy gravitačnym a magnetickym polom slnka takže by sa nakoniec zasa musela vrátit do povodneso uhlu.To zemetrasenie a tsunamy v Thajsku naozaj mohlo sposobit lebo pri silnom zemetraseni sa maličko meni magnetosfera zeme a tim padom je ine posobenie slka na zem ale na druhu stranu je fakt že polarita slnka sa prevracia každych 11 rokov,takže nakoniec to može byt aj tim.No každopadne mam tieto uvahy rad a ešte sa ozvem.