Jdi na obsah Jdi na menu
 


ISS

22. 11. 2009

Velmi zajímavá je mezinárodní vesmírná stanice ISS. Je to dosud největší umělé těleso, které kolem naší planety krouží. Pohybuje se na jedné z nejnižších oběžných drah, kterou je možné využít.

Stanice se pohybuje ve výšce necelých 400km nad povrchem planety, jeden oblet Země trvá přibližně 93 minut. Stanice má rozměry srovantelné s polovinou fotbalového hřiště (největší plochu zabírají fotovoltaické panely) a odráží tolik světla, že patří k nejjasnějším bodům na obloze.

Přelet stanice ISS je možné pozorovat pokud nad námi prolétá krátce po setmění nebo krátce před rozedněním. V tu dobu je na Zemi v místě pozorování tma, ale stanice je ve výšce osvětlena. K "nejkrásnějším" průletům patří ty, kdy se na zemi stmívá, hvězdy ještě nesvítí, ale ISS se objeví, přeletí nad námi a až se začne vzdalovat, jsou panely natočeny tak, že odrazí nejvíc světla. Další "zajímavé" přelety jsou v době, kdy k ISS letí nebo se z ISS vrací raketoplán. Raketoplán je menší, ale i tak odrazí dost světla aby byl vidět pouze očima, bez dalekohledu. Po startu prolétá asi za 20 minut nad námi, pak je někdy vidět jak se k ISS blíží, resp. jakl se ISS blíží k raketoplánu, protože ten zpravidla letí jako první. A při návratu se od ISS odpojí a ještě minimálně 24 hodin kroučí v závěsu za ISS a v tu dobu je vidět 2 body letící za sebou, pokud je to krátce po oddělení, před sestupem je to již rozdíl několika minut kdy proletí jedním místem ISS a pak raketoplán.

A ještě se musím pochlubit jednou kuriozitou - jestli jsem tvrdil, že je ISS vidět pokud je na Zemi v místě pozorování tma, jednou jsem ji viděl krátce po poledni. To jsem navštívil moje oblíbené stránky WWW.CALSKY.COM a objevil jsem tam přelet označený CLOSE TO SUN. Tak jsem připravil "flitr" přes který lze pozorovat slunce (obětoval jsem jednu disketu, POZOR, musí být 3,5palce, 5,25 nejdou použít!), hodiny s DCF a když se blížil správný okamžik, koukám na slunce a ona tam skutečně proletěla tmavá skvrnka.

Pro ty, co mají potřebnou techniku, ještě nějaké ty frekvence:

tak především v HAM pásmu je na ISS k dispozici transceiver, používají frekvenci 145,800MHz FM. Na podzim roku 2008 posílali obrázky v SSTV, pár jsem jich taky pochytal. Pak jsem se "nevhodně" pochlubil a teď tu mám na 145,800 trvale slabou nosnou. Komu asi můj koníček vadí?

Někdy je ISS slyšet na 143,625MHz, to používá ruská část posádky a někdy volají "domů" už když jsou nad námi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

купить сенсор нателефон жэс смарт

(dimawoure, 9. 7. 2019 13:45)

купить сенсор нателефон жэс смарт: https://smartera.in.ua/

XRumer 16.0 + XEvil breaking BitFinex Captcha

(Sharonnup, 3. 7. 2019 11:57)

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Dotaz

(Pavel, 8. 3. 2010 23:44)

Zdravim, omlouvam se mozna za hloupy dotaz, ale jakou techniku potrebuji k poslechu ISS. Obycejny scanner s lepsi antenou asi nestaci, nebo ano? Diky za odpoved. Pavel.