Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak jsem rejpal do TinyTraku

5. 2. 2010

Ne každý dokáže něco vymyslet. Pro někoho je vrchol objednat si stavebnici, pro někoho je problém i složit obvod z "originální sady součástek"

Trochu opak jsou lidi, co někde něco stahnou na webu a začnou v tom hledat chyby.

Tak třeba zmíněný TinyTrak podle DK7IN. Stahnul jsem schéma, software jak do mikročipu, tak ovládací SW pro konfiguraci pomocí PC.

Namaloval jsem desku, možná by šla udělat lépe, ale 1 drátová propojka není tak moc. Překreslil jsem motiv na desku, odleptal, vyvrtal díry, zapájel součástky.

Našel jsem v krabici "správný programátor", naprogramoval PIC16F84, zasunul do TT, zapnul, něco na mě zablikalo,...Nechtěl jsem dělat "nepořádek" na pásmu, tak jsem připojil jen k ručce LPD, naladil YAESU na frekvenci 434,750MHz a už se zkoušelo.

1) První maličkost, která nešla, byla modulace. Na výstupu PIC je D/A převodník, realizovaný 4 odpory, dál vede signál přes odpor 220 kOhm na potenciometr 10 kOhm. Při klíčování "ručky" je výstup zatížen odporem 2,2 kOhmu. Výstupní signál je tak slabý, že by to odpovídalo snad citlivosti vstupu pro dynamický mikrofon, elektretové kapsle mají větší výstupní napětí, pokud připojíme TT k takovému vstup, odpor 220kOhm je třeba výrazně zmenšit, může se i úplně zrušit

2) Autor TT neřešil provedení RESETu procesoru při zapnutí. Ono mu to funguje, ale když jsem zkoušel napájet TT napětím 3V, protože pravděpodobné budu k TT připojovat signály z přijímače GPS s "3V logikou", někdy se program v PIC "nerozběhl", může to být dáno i zdrojem a rychlostí náběhu napájecího napětí.

3) Sériový port má autor pro případ připojení k COM portu PC při konfiguraci ošetřen ObrazekZenerovou diodou a doplněna je ještě Shotky dioda kvůli rychlosti. Pokud ale budu napájet TT napětím jen 3V a na port PIC mi přijde 5V, může port poškodit. Proto bych jako "univerzálnější řešení" doporučoval diody z datových vodičů portu PIC proti +Ucc a GND. Tím je dáno, že se napětí na vstupech nedostane mimo meze napájecího napětí, v souladu s katalogovými údaji výrobce.

 

Něco vymyslet umí jen ti chytřejší, ale kritizovat a hledat nedostatky umí každý "blbec", tak se tímto DK7IN omlouvám...

 

Hodím sem postupně i nějakou fotku, abych dokázal, že umím "i páječkou", nejen "na klávesnici"...