Jdi na obsah Jdi na menu
 


APRS - co to je?

11. 12. 2009

Amatérská radiokomunikační služba je činnost, kterou radioamatéři s potřebnou koncesí konají pro vlastní zábavu, sebevzdělávání. Podmínkou je, že to nesmí komerčně využívat.

Samozřejmě jsou situace, kdy je možné spojení v amatérském pásmu využít k odvrácení nějakého nebezpečí, přivolání pomoci,... Na severoamerickém kontinentu radioamatéři často spolupracují se složkami záchranného systému. Ale o tom podrobněji psát nechci.

V poslední době se hodně radioamatérů věnuje provozu APRS, původně zkratka znamenala Automacic Packet Reporting Systém, dnes se zařízení pro provoz APRS často spojují s přijímači GPS a tak se často APRS popisuje jako Automatic Position Reporting Systém.

Máme stanice, které fungují jako jakési převaděče a zachycený signál "opakují" a vysílají dál, máme stanice, které fungují jako jakési majáky. Ty mohou jen informovat o tom, že uživatel je "připojen", mohou obsahovat kromě pozice údaje o radiostanici, anténě, PC, nadmořské výšce,... Pokud se taková stanice namontuje do auta a má přijímač GPS, můžeme se podívat, kde právě "kolega" jezdí,...

Zvláštním typem majáku je stanice, která neposílá do sítě informace o uživateli, ale základní meteorologické informace. Tyto stanice jsou označeny WX.

A protože "internet je všude" a "umí" všechno, některé stanice umožňují přenos informací do webového prostředí. Tím APRS získává ještě jednu vlastnost - zatímco komunikovat pomocí radiostanice může pouze radioamatér s koncesí a ten "vidí" ostatní stanice do jisté vzdálenosti, přes internet se může na "mapu" podívat i člověk bez koncese na vysílání a na internetu je vidět prakticky "kamkoliv".

Asi pro nás nebude mít žádný přínos informace o tom, kde jezdí stanice s volačkou začínající VA, W, K, OH,...  Ale pokud se někdo ze zvědavosti podívá na stránky www.aprs.fi , může si tam mimo jiné najít na mapě Česka nebo okolních zemí nějakou stanici označenou WX v modrém kolečku. Po kliknutí na kolečko se objeví aktuální údaje o počasí, viz např. zde:

Obrazek

 

Je to ze stanice DB0ARB, stanice je v SRN, na Velkém Javoru

Když si dáte vyhledat moji značku OK1NMJ, jistě ji systém najde v mapě a mimo jiné se objeví údaj o tom, kdy jsem byl naposledy "přihlášen", tedy kdy jsem byl přihlášen dost dlouho na to, aby se informace ode mě přes ostatní stanice dostala až "internetové sítě", na finský server.

A jestli se mi podaří "ulovit na Aukru" nebo někde jinde správný GSP přijímač za zajímavou cenu, možná se časem budete moci podívat kde se pohybuji na kole nebo s autem...

 

 

Náhledy fotografií ze složky Něco z APRS

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář