Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příjem TV v místech se slabým signálem

7. 12. 2009

Ačkoliv je Blížejov vzdušnou čarou celkem blízko k vysílači Vraní vrch, patří k místům, kde to s příjmem není žádná sláva, protože je "pod kopcem", v jakémsi stínu.

Analog byl problém protože odražený signál byl poměrně silný ve srovnání s přímým signálem a tak zbavit se duchů nebyla žádná maličkost. Člověk lezl po střeše, zkoušel posunovat anténu, natáčet, buď podle přenosné TV nebo podle instrukcí někoho druhého a když už to vypadalo, že se to podařilo, stačilo, aby večer zašlo slunce, změnily se podmínky šíření, změnily se podmínky pro odrazy signálu a všechno bylo jinak.

A asi nejhorší to bylo v zimě, zmrzlý nebo zasněžený povrch kopce na východ až jihovýchod od Blížejova dělal divy. Tohle by digitálnímu vysílání nemělo vadit. A také mu to nevadí. Vadí mu ale jiné věci, které analogový příjem jen zhoršily, někdy to v obrazu ani nebylo vidět, ale digitální příjem v DVB-T to dokáže dokonale "zbořit". Dovolím si uvést pár věcí, které mám vyzkoušené, že je třeba jim věnovat pozornost:

S jakými problémy jsem se setkal:

1) anténní zesilovače - především širokopásmové, vestavěné do antén, kterým se říká "síto" nebo také "matrace" - velmi snadno silnější signál způsobí "přemodulování" zesilovače, vznikne křížová modulace, intermodulace nebo jiný parazitní produkt a to, co v analogu jen mírně zhoršilo obraz, dokáže příjem DVB-T dokonale zbořit

2) napájení anténních zesilovačů - to je ta černá krabička, která je někde zpravidla u televize zapojená do zásuvky, s červenou nebo zelenou kontrolkou. Když se změní parametry napájení (především jeden kondenzátor je poměrně dost poruchový), u analogu to musí být dost výrazné, aby to bylo poznat, u digitálu stačí malá AC složka v napájení a jsou problémy. Problémy někdy dost podivné, protože třeba Set Top Box na to funguje ale moderní TV s vestavěným přijímačem DVB-T ne.

3) rušení vysílači mimo TV pásmo - širokopásmová anténa se širokopásmovým zesilovačem zpravidla zesiluje celé III., IV. a V. TV pásmo. A právě mezi III. a IV. TV pásmem se používají vysílače, které mohou působit problémy popsané v bodu 1)

4) rušení "jiskřením" - tady jsou asi největším zdrojem různé přístroje a elektrické nářadí jako mixéry, vrtačky,... Podobně se může projevovat nějaká závada na rozvodu NN nebo i VN případně další technická zařízení jako svářečky, ale i zařízení obsahující tyristorovou nebo triakovou regulaci.

5) a potom JÁ, ale to je zase o něčem jiném...

 

No a co s tím?

 

1)  Jasné rozhodnutí - vyzkoušet, jestli by nebulo možné přijímat signál DVB-T pouze na anténu, bez zesilovače. 

Pokud to nejde (dlouhý svod, více TV na jednu anténu) můžeme zkusit něco jiného - v "česku" se využívá pro DVB-T jen IV. a V. TV pásmo, proto je možné obětovat příjem jednoho multiplexu ze SRN (Hoher Bogen na 7. kanálu) a použít zesilovač jen pro IV. a V. TV pásmo. A vůbec není špatné použít odlaďovač pro UFON a CDMA/O2. Jednak se prodává odlaďovač jako samostatný díl, ale jeho cena je kolem 200Kč a nejde dát přímo na vstup širokopásmového zesilovače, je asi lepším řešením použít zesilovač, který má již odlaďovač vestavěný. Nechci dělat reklamu, ale přesto bych si dovolil upozornit na výrobky firmy IVO-PT. Zesilovače jsou za rozumnou cenu, fungují dobře, jak anténa je k nim dobrá LP345 nebo LP45 (pro příjem jen IV. a V. TV pásma LP45) 

2) závada je závada, napáječ se dá opravit nebo vyměnit, pokud si u IVO-PT koupíte zesilovač, můžete si koupit i napáječ, přece jen jsou o něco lepší než ty, co jsou u "polských sít"

3) UFON a CDMA dělá divy a když si otočíte širokopásmovou anténu se širokopásmovým zesilovačem na školu, kde je BTS jednoho mobilního operátora, taky se budete divit... Signály UFONa a CDMA vyřeší odlaďovač popsaný v bodu 1), pokud by bylo třeba odladit BTS na 900 MHz, jde to čtvrtvlnným vedením, není problém sem dát obrázek, ale v praxi to nedokážete doma udělat tak přesně, aby to fungovalo nez naladění (přehledový přijímač, žiletku a zkracovat po desetinách mm až je to )

4) to asi nikdo nevyřeší. Alespoň v Blížejově ne. Některým lidem by asi nešlo zakázat provozovat zařízení, které nesplňuje požadavky technických norem, zařízení, které nesplňuje požadavky na elektromagnetickou kompaktibilitu EMC. Není problém zavolat ČTU, ti mají jisté pravomoci, ale v minulosti se už stalo, že se objevila bílá dodávka s velkou anténou a vše jakoby zázrakem fungovalo jak mělo!

5) mám zesilovač, o kterém jsem se zmínil v bodu 1) K tomu odborně provedené rozvody včetně rozbočovačů.

Zapnu radiostanici - homologovaná, od známého a uznávaného výrobce a seriozního prodejce. Nastavím výkon 50W, zkusím zavolat nebo pustím maják na APRS a obraz se ani nehne, když si dám sledování parametrů na Set Top Boxu, síla ani kvalita signálu se nemění.

Sice se mi občas donesou nějaké pomluvy, že nějaké to rušení, co se objevuje, dělají ti s "těma vysílačkama", ale když si to neruším sám sobě, předpokládám, že signál ode mě je OK a kdybych to opravdu někomu rušil, asi bude chyba v malé odolnosti přijímacího zařízení proti signálům mimo TV pásmo.