Jdi na obsah Jdi na menu
 


Napájecí zdroj - oprava

12. 2. 2010

Když se vrátím hodně zpátky, měl jsem 8-i bitový počítač ATARI. Jednoho dne stisknu klávesu a Prásk, rána a tma. Vypadlý jistič. Nahodím jistič vše chvíli jde a znovu rána a tma. Jako původce zkratu jsem objevil "blesk", který přeskakoval v napájecím zdroji. Pár dní po skončení záruky to nepotěší...

 

Pak by se našly další, z poslední doby bych si vzpomněl na tyto:

 

Sedím doma, něco kutím, najednou mám dojem, že cítím cosi jako kdyby se něco pálilo. Než jsem našel co to je, něco zasyčelo, prsk a zhasnul laboratorní zdroj.

Žádná ochrana není dokonalá - zdroj 2-35V, postavený podle AR, schopný dát kolem 2A, krátkodobě až 6A, ale trafo a usměrňovač dimenzované krátkodobě alespoň na 15A. V opravovaném přístroji se mi posunula deska a vyzkratovaly se přívodní svorky od zdroje. Jenže byla nastavena proudová ochrana naplno, proud pravděpodobně ohřál výkonový odpor ve zdroji tak, že se tavil cín a odpojil se drát, který snímá napětí na odporu, jednak pro ampérmetr a pak i pro proudové omezení. Ampérmetr nic neukazoval, proudová ochrana proud neomezovala a po nějaké době se odpor upálil. 

Jen tak pro vaši představu - 2 odpory "paralelně" (v emitorech regulačních tranzistorů) 1Ohm/6W se rozpadly, na kabelech od zdroje (licna 0,75mm2) se tavila izolace...

Šikovnej kluk...

-----------------

Ulovil jsem si na Aukru radiostanici WOUXUN. Tak trochu omylem, protože jsem chtěl něco na 2m a jak jsem přeskakoval mezi aukcemi, odklepl jsem KG 869 a to je na 70cm. Nevadí, slušné parametry.

Jenže po nějakém čase jsem ji připojil na nabíječ, za pár minut koukám, kontrolka nesvítí, zkouším měřit - zdroj nedává 12V. Rozebral jsem zdroj, našel pár součástek "prokazatelně" vadných, vyměnil, zkusil zapnout - kontrolka se rozsvítila, pak to zasyčelo, prásk, rána jak ze startovací pistole, kontrolka zhasla, šílený smrad... 

Explodoval kondenzátor na výstupu zdroje. Tak jsem zase povyměňoval co se dalo, ale už jsem byl opatrnější a zkusil jsem zdroj připojit na menší napětí. Zrada - zdroj se rozběhne již při 24V, ale na výstupu je místo napětí 12V kolem 16V a při zvyšování napájecího napětí dále stoupá napětí na výstupu.

Dalším pátráním jsem objevil, že ty dva "malí parchanti", co vypadají jako tranzistory se jako tranzistory nechovají, jeden se při vypájení rozpadl, druhý sice "vydržel", ale popis nečitelný a podle zapojení ani podle měření se nedá jasně určit co to bylo za tranzistory. Takže zdroj (vrak) leží v krabici a visí nad ním otazník - půjde to někdy opravit, nebo to mám uložit "do popelnici"...?

-----------------

A nedávno jsem si "ulovil na Aukru" Palm Garmin s vestavěnou navigací. Naprosto "exotický" přístroj, který se dlouho nevyráběl a do Evropy se snad ani nedovážel.

Několikrát jsem jej nabil. Asi před 3 dny jsem jej dokázal vybít tak, že se sám vypnul. Připojil jsem jej na nabíječ, za chvíli koukám, kontrolka na zdroji nesvítí. Zkouším, měřím - kurwa to snad není možné - zdroj nedává napětí.

Vrhnul jsem se na něj se šroubovákem voltmetrem... Zjistil jsem přerušený odpor. Moc se mi nezdá ta hodnota a to zapojení. Ale odpor nemá na sobě jedinou stopu poškození nějakým přetížením, odpor ani pájecí body nemají žádné stopy po "vyhřátí", odpor je asi 1W a má na sobě proužku žlutá - fialová (podle osvětlení to je mírně do hněda) - černá, pak je  mezera a zlatá..

 

Takhle to je zapojené, vadný byl ten odpor v kroužku.  Uvidíme který zdroj bude "další"!

Obrázek mi nejde vložit v plné velikosti, kdyby to někdo potřeboval, mohu zaslat, ale je to namalované podle zapojení a "bez záruky".

Obrazek