Jdi na obsah Jdi na menu
 


Boj s logickou sondou

5. 2. 2010

Potřeboval jsem při oživování TinyTraku zkoušet nějaké logické signály. Na to je voltmetr pomalý. Vzal jsem sondu TTL, ale chovalo se to divně. To byla doba, než jsem přišel na to, že TTL sonda má poněkud větší vstupní proudy a místo "měření" dokáže obvod zatížit tak, že se chová úplně jinak.

Zalovil jsem v zásuvce a na dně ležela sonda, která jde používat jak s obvody CMOS, tak TTL. Jenže jsem si vzpomínal, jak přestala fungovat. Tak jsem se ji snažil opravit.

Pořád svítila úroveň H, při připojování a odpojování vstupu problikával žluté LED signalizující, že prošel nějaký impuls.

Vypájel jsem CMOS 4001, vyměnil, ale funkce stejná. Jak se říká, když selžou všechny pokusy, je třeba otevřít návod. Našel jsem schéma - hradla jsou jen pro vyhodnocení "zakázaného stavu" nebo impulzu, úrovně H a L vyhodnocují komparátory realizované dvojitým OZ.

Ten už jsem jednou "odprásknul", tak jsem jej měl už v patici, vysunu, zasunu jiný - výsledek stejný. Zkouším ještě několik dalších typů - pořád nic. Opět otevírám schéma, beru voltmetr - no to není možné. Když je komparátor z OZ překlopen na úroveň H, je na výstupu téměř celé napájecí napětí, když se ale překlopí do L, neblíží se napětí na výstupu k nule, ale je kolem 1V a to stačí, aby se přes odpůrek do báze otevíral tranzistor spínající LED.

Po vyzkoušení asi 5 typů a celkem asi 10 kusů dvojitých OZ v pouzdru DIL8 to vzdávám. zasunuji dvojitý komparátor LM393, doplňuji 2 odpůrky z výstupů na +Ucc a "světe div se", ono to funguje!

Zašroubuji do pouzdra - mě snad trefí... zase si to dělá co chce! Rozeberu, funguje jak má, ale najednou zase nesmysly.

Několik měření voltmetrem  - to snad je "ucpaný drát" a nevede. Ta patice pod OZ byla z něčeho vypájená a opakovaným pájením a pnutím při výměně OZ se ulomila jedna "nožička" mezi paticí a deskou. Po výměně patice ko konečně chodí, i když jen LM393, s běžným OZ ne.

 

Když se daří, tak se daří, někdy je lepší s tím "praštit do kouta" a jít se na chvíli bavit nečím jiným!

 Jestli máte někdo zkušenost jak fungují nebo mají fungovat OZ při napájení z jednoho zdroje při využití jako komparátor, budu rád za každou radu "proč" to s původním OZ šlo a s jiným ne (původní byl nějaký 272, písmenka byla nečitelná)

 

Obrazek

 

Takhle je zapojen výstup z OZ a spínání LED pomocí tranzistoru. Je jasné, že napětí kolem 1V ještě tranzistor otevře a dioda svítí. Zelená je zapojena stejně na druhý OZ.

Kontrolní otázka - na výstupu druhého OZ bylo taky napětí přes 1V, ale zelená LED nesvítila. Proč? (odpověď je v "katalogových údajích LED")

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář