Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anténa pro GPS 1

2. 3. 2010

Pro použití GPS v místech, kde to známe, nás mohou vést různé podněty.

Jedna skupina lidí jsou Geokačeři, už jsem se zaregistroval a chci zkusit alespoň sem tam nějakou kešku najít.

Ale pro použití GPS ve "známém  terénu" jsem měl poněkud jinou motivaci. Je jedno místo v lese, kde už mě několikrát zaujalo, že jsem jel na kole (houbaření) a přestože to vypadá, že jedu do kopce, jede to skoro samo a zpátky se musí šlapat i když to jde (vypadá to tak) z kopce. Chtěl jsem zkusit jednak přesněji zaměřit místo a pak jsem chtěl zkusit pomocí GPS změřit nadmořskou výšku.

Pokud to někoho zajímá, jde o jedno místo cca severně až severovýchodně od Blížejova, kdo to tam zná, vede tam asfaltka z Chotiměř na Křenovy  a odbočuje tam zpevněná cesta na Blížejov resp. Lazce. A právě ta zpevněná cesta je na několika stech metrech "podivná"

http://www.mapy.cz/#mm=TP@x=129764608@y=133984000@z=13

Bohužel byl možný příjem jen minimálního počtu družic a tak měření 2D polohy bylo málo přesné a měření 3D (včetně nadmořské výšky) se nedařilo. Chtěl jsem tedy zkusit externí anténu, ne to, co se prodává, tedy stejnou anténu jako je v přístroji, ale na kusu kabelu, chtěl jsem anténu s větším ziskem. Našel jsem na webu krásný návod, na zahradě to makalo, ale v lese mezi stromy to bylo ještě horší než originální vestavěná anténa.

Družice GPS používají kruhovou pravotočivou polarizaci. Pro příjem tohoto signálu se používá anténa ve tvaru spirály. Průměrem spirály a stoupáním závitů se dá zásadně ovlivnit vyzařovací charakteristiku. Anténa s malým průměrem spirály má malý zisk ve směru osy antény a velké "postraní laloky", je proto vhodná do volného prostoru, kde podporuje příjem více družic, především těch, co jsou nízko nad obzorem. To ale do lesa moc nepomůže. Takže studuji literaturu, zkouším a vypadá to, že s jinými rozměry by to mohlo chodit lépe.

Až to vyzkouším v "terénu", při kladném výsledku sem dám podrobnější popis.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář